Pazartesi, Nisan 30, 2012

Kazdağları’nın Büyüsü

Elektrik veremiyeceğime göre kendime; doğaya salıyım beynimi, resimlerine bakarak hakkında konuşup yazarak orda(y)mış gibi yaparak iyileştireyim kendimi…

SAM_4032k

Ören’de Artemis tatil köyünde konakladık, sabahın taze ışıklarında çarşaf gibi bir denizin karşısında oturmak beynime kısa devre yaptırarak elde edeceğim faydadan çok daha fazlasını verir şüphesiz.

Dönüş yoluna çıkmak üzere olduğumuz o dakikalarda 2 gün daha iznim var, dönmesek turla öylece oturup kalsam mı ki burda diye geçiriyordum içimden sudaki gölgemin fotoğrafını çekerken.

SAM_4041k

Orda oturup kalmadıysam tek nedeni Assos’a gelip gidip hep kenarından geçtiğim Kaz Dağlarıyla tanışmayı kaçırmamaktır.

Tahtakuşlar Müzesi, en iyi 2. kişisel müze ödülünü almış Unesco onaylı günlük yaşama  ait şeylerin sergilendiği bir etnoğrafya müzesi.

Köy enstitülerinin hayatta kalan son mezunlarında Alibey Kudar’dan dinliyorsunuz müzenin hikayesini, sonra tozlu raflar arasında geçmişi yokluyorsunuz.

(Bu arada bugün köy enstitüleriyle ilgili bir kaç yazı okudum hakikaten üzerinde düşünülmesi konuşulması gereken bir konu http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20450001.asp?yazarid=4)

Eski bir telefon santralinde, bir arı peteğinde…

SAM_4046k

Bir batıl inançta…

SAM_4054k

Ya da 2 metrelik bi kaplumbağanın mumyasında

SAM_4056k

http://etnografya-galerisi.com/index.html

Ordan ayrılıp bütün gezi boyunca hikayeleriyle peşimizi bırakmayan Zeus’a ait başka bir yere şehri tepeden zevkle seyreden Zeus Altarı’na gidiyoruz.

Adatepe köyünden kısa bir yolun ardından, 10-15 basamakla çıktığınız kayanın üzerinde nefes kesen manzara karşısında bir kez daha diyorsunuz bu Zeus hep de iyi yerleri kapmış…

SAM_4074kSAM_4077k

Zeus Altarı’nda hoş da bir sürpriz vardı. O gün doğum günü olan arkadaşımız Şule’nin doğum günü yerden metrelerce yüksekte bir kayanın üzerinde kek kutusunun üzerine dikilmiş mumla ve şarap eşliğinde kutlandı.

DSCF0228

Bu zarif davranış da tur şirketimizin ne kadar düşünceli olduğunun bir başka işareti… (fotoğrafta şarap servisi yapan rehberimiz Önder, hemen arkasında görünen de her koşulda üniformasından vazgeçmeyen servis memurumuz Ersin)

SAM_4081k

Ve Adatepe köyü ve taş evleri (şimdi kardeşimle fotoğraflara bakarken dikkatimizi çekti, tepedeki kaya köyün üzerine uzanmış bir adam silueti gibi)

SAM_4087kSAM_4095kSAM_4097k

Mehmet Yaşin bugün Hurriyet seyahat ekinde mor sümbüllerin farkında değil kimse diyor.

Oysa bu bahar en favori çiçeğim kendisi…

SAM_4099kSAM_4104kSAM_4105kSAM_4106kSAM_4114k

Köy meydanında çınarın altında damla sakızlı kahvelerimizi içip burda yaşamak nasıl olurdunun değerlendirmesini yapıyorduk. Bu kararı vermek için 45 kişiyle değil bi bilemedin iki başıma gidip bi hafta kalıp tecrübe etmem lazım bence…

1 yorum:

Beyaz Sayfa dedi ki...

sessiz sessiz gittim zannettiniz dimiii:):) sayfama beklerim..sevgiler..