Pazartesi, Temmuz 25, 2005

Bir Nefes

Her şey bir nefesle başladı...

Bir bebeğin dünyaya geldiğinde bilinçsizce yaptığı ilk şey nefes almaktır şüphesiz. Varlığını devam ettirebilmek için de sürdürdüğü.

Neyse ki nefes almak bizim bilinçli olarak yapmak zorunda olmadığımız bir eylem, yoksa işlere dalıp onu da sık sık unutmamız muhtemel olabilirdi. Ancak zaman zaman aldığımız nefesin bilincine varıp gerçekten doğru soluk alıp vermek yaşam kalitemizin artmasını sağlayacaktır.

Doğru alınan nefes; beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlayarak beyin fonksiyonlarının daha verimli çalışmasına olanak sağlar. Yeni fikirler üretme; daha sakin ve pozitif düşünme; zihni temizleme sadece bir kaçı. Doğru nefesle ciğerlere daha fazla hava dolacağından organlara oksijen taşıma görevini yerine getiren kalbe yardımcı olabiliriz. Böylece vücuttaki kan kalitesi, artmış olan oksijen oranı nedeniyle yükselir. Bu da sistemden toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Uzakdoğu felsefelerinin pek çoğunun temelini de -doğru nefes- oluşturur. Bedenin ve ruhun disiplini hep doğru ve derin nefesle sağlanır.

Doğru nefes nedir?
· Ciğerleri dakikada 4 ile 6 litre arasında hava ile doldurmak.
· Nefes alıp verirken göğüs yerine diyaframı hareket ettirmek: Çünkü diyaframın kullanılması daha ağır ve her seferinde daha fazla hava teneffüs etmemizi sağlar. Ayrıca diyaframın hareket etmesi karın bölgesindeki organlara masaj etkisi yaparak göğüs ve karın boşluğundaki basınç farklılığını ortadan kaldırır. Mide ve safra kesesinin yukarı hareketini engelleyerek, reflüyü (mide suyunun yemek borusuna ve daha yukarlara çıkması) ve çeşitli safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir.
· Solunumu ağız yerine burundan yapmak.

Doğru nefes almaya başlamak için bir kaç küçük egzersizin faydası olacaktır. Rahat edeceğiniz bir odada sırtüstü yatarak göbek deliğinizin hemen altına bir kitap yerleştirin; aldığınız nefesle bu kitabın yükselmesini nefes verişinizle de alçalmasını sağlayın. Bu şekilde 3-4 dakika nefes alıp verin. Aynı işlemi kitabı göbek deliğinizin yukarısına gelecek şekilde yerleştirerek tekrarlayın. İlk iki adımı birleştirerek karnınızın hem altını hem üstünü şişirerek nefes alıp sonra nefesinizi verin. Nefes alırken karın altından başlayarak karın üstü ve göğsü şişirene kadar içinize nefesi çekin. Ve yavaşça bırakın. Nefes verme süresi; nefes alma süresinden daha uzun olmalıdır. Böylece doğal diyafram solunumu gerçekleşmiş oluyor.

Son olarak doğru nefes almanın faydaları

- Vücuttaki kan kalitesi, artmış olan oksijen oranı nedeniyle yükselir. Bu da sistemden toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

- Besinler daha iyi emilir ve sindirilir. Mide gibi sindirim sistemi organları daha fazla oksijen alır ve daha iyi çalışır.

- Beyin, omurilik, sinir merkezleri ve sinirler dahil olmak üzere sinir sisteminin sağlığında düzelme sağlanır. Bunun nedeni artan oksijen girişiyle sinir sisteminin iyi beslenmiş olmasıdır. Bu da vücudun her bölgesine ulaşan sinir sisteminden tüm vücuda sağlık yayılması anlamına gelir.

- Vücudun salgı bezlerinde gençleşme görülür. Bunun nedeni şudur: beyin diğer organlara nazaran üç kat fazla oksijene ihtiyaç duyar. Bu da yeterince beslendiğinde kontrol ettiği bezlerin iyi çalışarak metabolizmanın gençleşmesine yardımcı olacağı anlamına gelir.

- Cilt gençleşir. Kırışıklarda azalma yaşanır ve cilt pürüzsüzleşir.

- Derin solunum sırasında diyaframın hareketi iç organlara masaj etkisi yaparak bu organlardaki kan dolaşımını uyarır.

- Derin, yavaş solunum kalbin yükünü hafifletir. Bu da daha dinç, daha etkin ve kuvvetli bir kalp demektir. Ayrıca daha düşük tansiyon ve dolayısıyla daha az kalp hastalığı ihtimali anlamına da gelir.

- Derin ve yavaş solunum kilo kontrolüne de yardımcı olur. Eğer fazla kilonuz varsa fazladan alacağınız oksijen yağlarınızın daha etkili yakılmasına yardımcı olur. Eğer fazla zayıfsanız fazladan alacağınız oksijen aç kalmış olan doku ve bezlerin beslenmesine yardımcı olur. Bir başka deyişle doğru nefes, doğru kiloya yardımcı olur.

- Yavaş, derin ve ritmik solunum kasların yavaşlayarak kalp atışlarınızın yavaşlamasını sağlayacak ve sonuç olarak vücutla birlikte kafanızın da rahatlamasına yardımcı olacaktır.


Doğru ve sağlıklı nefesler aldığımız mutlu bir hafta olması dileğiyle...


* Bazı bölümler için www.renks.com dan yararlanıldı.