Pazartesi, Eylül 26, 2005

KitapBank

Parklarda oturduğumuz banklarda yıllarca pek çok bankanın ismini gördük. Neden sadece bankalardı bilmem. (Bank’la Banka’nın yazılışındaki benzerlik mi acaba?) Şimdi ise genelde bulunduğu belediyenin adı yazıyor ya da hiç bir şey yazmıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi günlük hayatımızın bir parçası olan bu şehir mobilyalarında değişik bir uygulamaya gitmiş. Tasarım olarak da oldukça ilginç yeni banklarda ünlü şairlerimizin İstanbul’la ilgili şiirleri yazıyor. Adeta açılmış kitap sayfalarının içine oturduğunuz bu bank üzerindeki şiirleri okumak ilginç olacağa benziyor.

-Biraz kayar mısınız? Şiirin sonunu göremiyorum da...

gibi değişik diyaloglar duyabiliriz belki de. Ya da ağaçlara, duvarlara, sıralara yazı yazmak gibi bir geleneğe sahip milletimiz; zaten yazılarla kaplanmış bir banka bir kaç edebi cümle de kendisi eklemek isteyecektir.

Tramvay ve metro duraklarına toplam 50 tane yerleştirilen banklarda Orhan Veli’den, Can Yücel’e, Yahya Kemal’den Atilla İlhan’a kadar pek çok şairin İstanbul’la ilgili şiirlerini okuyabilirsiniz. İstanbul’u Dinliyorum, Erenköy’ünde Bahar, İstanbul Ağrısı, Ben Sana Mecburum.

Bu uygulamayı görünce aklıma pazarlama açısından kent mobilyalarının fonksiyonu geldi. Tasarım olarak da reklamını yaptığı ürünle özdeşleşen mobilyalar tüketici açısından akılda kalmayı arttırır gibi geliyor bana. Türkiye’de şimdiye kadar böyle bir şeye rastladığımı hiç hatırlamıyorum. Yurtdışında örnekleri olup olmadığını ise blog dostlarımdan soruşturmayı düşünüyorum.

7 yorum:

özgür alaz dedi ki...

Bence süper bir uygulama. Belediyenin yaptığı kent mobilyalarına İstanbul şiirlerini yazmak da daha ötesinde kent mobilyalarına ürün yerleştirmekte güzel fikir bence.

Adsız dedi ki...

Just thought I'd let you know about a site where you can make over $800 a month in extra income. Go to this site   MAKE MONEY NOW  and put in your zip code..... up will pop several places where you can get paid to secret shop, take surveys, etc.  It's free.  I found several and I live in a small town!

Adsız dedi ki...

Birth of the Business Blog
Blogs have been a topic of great corporate interest. To that end, we wanted to share this feature article from one of 2004's issues of Portals Magazine in the hope that a business audience will find it ...
Find out how you can buy and sell anything like music on interest free credit and pay back whenever you want!

Dragon Time dedi ki...

Çok iyi bir uygulama. Hatta çok yaratıcı ya. Orhan veli bu günleri görse neler derdi.

nymphi@ dedi ki...

evet bende gördüm bu bankları henüz şiirlerini okuma fırsatım olmadı ama muhakkak okurum

Adsız dedi ki...

Very cool design! Useful information. Go on! » » »

Adsız dedi ki...

Cool blog, interesting information... Keep it UP film editing schools